Tutvustus

Rohuneeme külalseltsi tegutseb 2010 aastast ja selle tegevuses osaleb suur osa külaelanikke. Traditsioonilised küla üritused ja ühised tegevused toimuvad läbi aasta. Ühtse kogukonnana hoolitsetakse nii külaelanike kui keskkonna eest. Külaseltsi koosolekud toimuvad kord aastas. Külaseltsi juhatus kohtub kuus korda aastas.

Külaseltsi loomise lugu Mairi Saarelt

Külaseltsi ja ühtlasi MTÜ Rohuneeme külaselts asutamise koosolek toimus 13.02.2014, mille käigus moodustati 5-liikmeline juhatus, kuhu kuulusid külavanem Jüri Martin, Mairi Lembinen (Saar), Ott Sillaots, Merle Massa (Kalm), Jaan Kurm. Entusiastid olid kokku tulnud, sest eelneva aasta sügisel toimunud külakoosolekul sai külaseltsi loomise vajalikkus välja toodud. MTÜ põhikirja panin kokku mina ja Jüri registreeris MTÜ äriregistris 27.02.2014. Külaseltsi loomise alguses oli põhiline ülesanne levitada sõna külaseltsi olemasolu kohta ning värvata külaseltsile liikmeid. Loodud sai küla koduleht ja meiliaadressid juhatusele ning juhatuse liikmetele.

Esimesel aastal tegime vallavalitsusele taotluse, et saada külaväljak külaseltsi kasutusse. Sõlmiti avaliku kasutamise leping, millega MTÜ Rohuneeme Külaselts sai õiguse vallale kuuluvat külaväljakut 10 aastat tasuta kasutada ja seal oma üritusi korraldada. Lisaks sellele, et külaselts sai loodud, sai Rohuneeme küla ka vallavalitsuse silmis olulisemaks ning tänu sellele haljastati ja korrastati lõpp-peatuse keskel olev ring, külaväljak sai uued kaasaegsetele nõuetele vastavad mänguväljaku atraktsioonid ning leiti võimalusi teetöödeks.

Külaseltsi juhatuse liikmete panuseks tollel perioodil võib lugeda Teeme Ära talgute raames päästestendide paigaldamist Otilõuka – ja Liiva randa, jaanikiige remonti, külaväljaku kujundamist esindusväljakuks (puude ja võsa eemaldamine), EV100 raames külapinkide projekti, lauatenniselaua külaväljakule saamist, prügikastide paigaldamist mere äärde ning mitmete vabaõhuürituste korraldamist.

Minu suur pingutus oli koostada külaväljakule mänguväljaku projekt ning teha rahastustaotlus selle esitamiseks EAS-i (Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus). 2015. aastal sai taotlus tehtud, aga positiivset vastust sealt ei tulnud. Külaelanike õnneks sai valla poolt mänguväljak uuendatud sügisel 2017.

Külavanem Jüri Martini suur panus lisaks keskkonnaalaste teemade käsitlemisele oli Rohuneeme küla lipu ja vapi kujundus. Füüsilisel kujul lipu ja vapi õnnistamine sai teoks küla sünnipäevaürituse raames, kui küla sai 640-aastaseks. Sünnipäevaürituse ajaks korraldas külaseltsi juhatus ära ka külaväljakul asuva rändrahnu graveerimise ning lipumasti paigalduse. Üks kindel üritus, mille traditsiooni soovisime jätkata ning mis on siiani kõige populaarsem üritus, on jaanipidu mere ääres ajalooliselt toimunud kohas Otilõuka rannas.

Külaseltsi juhatus sai esimestel aastatel kokku lausa igakuiselt. Koosolekutel arutasime külaväljakul asuva amortiseerunud mänguväljaku uuendamist, Rohuneeme sadamas paadi hoidmise võimalusi, tenniseväljaku remonti ja katte uuendamist, koostasime külale arengukava, koostasime kirju ühistranspordi aegade muutmiseks ja küla vahel kiiruseületajate kohta, otsisime võimalusi ja kohti külaseltsimaja rajamiseks ning hoidsime silma peal detailplaneeringute osas.

11.aprillil 2018 toimunud üldkoosolekul ma enam ei kandideerinud ja minu 4 aastat kestnud külaseltsi juhatamise aeg sai sellega läbi.